Szkolenia CAD, czyli jak w pełni wykorzystać oprogramowanie IRONCAD

IRONCAD to profesjonalny, parametryczny CAD 3D, wykorzystywany zarówno w małych zakładach produkcyjnych i usługowych, jak i w ogromnych, międzynarodowych korporacjach. W Polsce oprogramowanie IRONCAD cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Dzięki ogromnej swobodzie, jaką daje projektantom, jest jednym z chętniej wybieranych programów na świecie. Program pojawił się na rynku 20 lat temu, dzięki czemu zdążył zaskarbić sobie zaufanie ogromnej liczby użytkowników.

Parametryczny CAD 3D

Oprogramowanie IRONCAD daje bardzo duże możliwości. Jednocześnie odróżnia się od konkurencji nowoczesnym modelowaniem dynamicznym 3D. Ta metoda wyróżnia parametryczny CAD 3D, na tle innych, podobnych rozwiązań. Standardowo programy są wyposażone w tzw. tradycyjny sposób modelowania. Polega on na tworzeniu wielu płaszczyzn konstrukcyjnych, a następnie tworzeniu szkiców 2D, do których trzeba wracać, jeśli chce się wykonać zmianę.

Powyżej opisane rozwiązanie zabiera projektantom bardzo dużo czasu. W IRONCAD modelowanie może być zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Użytkownik rozpoczyna pracę z już gotowymi katalogami kształtów 3D. Wystarczy, że wybierze kształt, następnie przeciągnie go i upuści na dany model. Oczywiście jest to parametryczny CAD 3D, dlatego rozmiary każdego modelu można swobodnie dopasowywać.

Projektant sam decyduje, z jakiej metody chce korzystać. Jeżeli z jakichś powodów uzna, że w danym momencie wygodniejsza będzie dla niego metoda tradycyjna – IRONCAD daje mu taką możliwość. Jest to oprogramowanie, które w żadnym stopniu nie ogranicza osób wykorzystujących go w codziennej pracy – dlatego jest tak bardzo doceniane przez użytkowników.

Nasz parametryczny CAD 3D wyposażony jest również w wiele innych innowacyjnych i przydatnych dla użytkownika funkcji. Należą do nich m.in. podwójne jądro graficzne (PARASOLID i ACIS), zespoły pozwalające na gromadzenie wszystkiego w jednym pliku, konfigurowalne katalogi itd. Wykorzystanie programu może być bardzo różnorodne.

Po IRONCAD sięgają inżynierowie, kamieniarze, różnego rodzaju przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. Możliwości są ogromne. Jak rozumieć i efektywnie wykorzystać ten potężny parametryczny CAD 3D? Przedstawiciele firmy IRONCAD zadbali również o edukację swoich użytkowników.

Bezpłatne webinaria IRONCAD

Jednym z najwygodniejszych sposobów na przekazywanie wiedzy z zakresu użytkowania programu IRONCAD są bezpłatne webinaria. Polski dystrybutor oprogramowania regularnie organizuje takie szkolenia CAD online w języku polskim. Wygodna forma przekazywania wiedzy jest doceniana przez użytkowników – wskazują na to liczne rejestracje na wszystkie bezpłatne webinaria. Tematyka szkoleń dotyczy projektowania 3D, funkcjonalności programu, niejednokrotnie prezentowane jest wykonanie konkretnego projektu. Bardzo często tematy kolejnych szkoleń podsuwają użytkownicy. 

Bezpłatne webinaria IRONCAD prowadzone są przez praktyków. Wiedza, jaką można podczas nich pozyskać, jest ogromna. Dodatkową korzyścią, jest możliwość zadawania pytań. Przykładowe szkolenie online, jakie było organizowane, dotyczyło projektowania blach oraz konstrukcji spawanych w CAD 3D na przykładzie modelu cyklonu.

Podczas wirtualnego spotkania przedstawiono modelowanie cyklonu, pokazano jak w szybki sposób utworzyć dokumentację techniczną, a także zaprezentowano automatyczny eksport rozwinięć blach do plików DXF. Całość uwieńczono wykonaniem realistycznej wizualizacji modelu oraz eksportem modelu do przeglądarki IRONCAD Web Viewer. Po skończonym szkoleniu uczestnicy mieli okazję zadać serię pytań do szkoleniowca.

Format, jaki gwarantują bezpłatne webinaria jest bardzo wygodny. Osoby, które w nim uczestniczą nie muszą tracić czasu na dojazd, mogą poszerzać swoją wiedzę nie wychodząc z domu lub z biura. Również godzina jest dopasowana do potrzeb odbiorców. Najczęściej bezpłatne webinaria rozpoczynają się około godziny 11:00 i trwają 30 minut. Jest to chwila,  w której wiele osób może oderwać się od pracy i przyswoić nowe informacje, które docelowo wpłyną na przyspieszenie projektowania.

Akademia CAD IRONCAD

Akademia CAD IRONCAD to kanał na YouTube, w którym regularnie zamieszczane są lekcje dotyczące projektowania. Każdy odcinek można oglądać osobo, ale całość tworzy ogromną, wyczerpującą bazę wiedzy. Wygodna forma wideo poradników to kompleksowa akademia CAD, dla każdego – nie tylko obecnych użytkowników IRONCAD. Parametryczny CAD 3D to doskonałe, zaawansowane narzędzie z ogromnymi możliwościami – wymaga jednak pewnej wiedzy.

Akademia CAD IRONCAD jest aktualizowana na bieżąco. Do tej pory można znaleźć na niej m.in. lekcje dotyczące:

 • Projektowania korpusu,
 • Projektowania konstrukcji z blachy na przykładzie projektu szafy,
 • Modelowania bryłowego z wykorzystaniem relacji w szkicu 2D,
 • Projektu modelu pompy odśrodkowej,
 • Generatora konstrukcji ramowej,
 • Omówienia funkcji w szkicowniku,
 • Zastosowania relacji w szkicowniku,
 • Projektowania części strukturalnej w programie IRONCAD,
 • Jak szybko i łatwo uzyskać dokumentację wykonawczą z modelu 3D?
 • Automatyzacji projektowania konstrukcji ramowych z IC Normalia.

Powyższe tematy, to tylko wybrane przykłady lekcji w ramach Akademia CAD IRONCAD. Na kanale można znaleźć bardzo dużo odcinków, które regularnie uzupełniane są o nowe tematy. Eksperci prowadzący kanał nie tylko prezentują nowe rozwiązania, konkretne case study, ale także słuchają potrzeb odbiorców. Wiele odcinków zainspirowanych jest sugestiami użytkowników.  

Akademia CAD IRONCAD to jedna z wygodnych, bezpłatnych form pozyskania wiedzy na temat projektowania 3D. Aby wykorzystać wszystkie możliwości programu, w pierwszej kolejności należy je poznać, dlatego zespół IC dokłada wszelkich starań, aby zagwarantować wszystkim użytkownikom – obecnym i potencjalnym, dostęp do jak najszerszych informacji na temat oprogramowania. Szkolenia CAD w formie wideo poradników oraz omówione wcześniej bezpłatne webinaria to nie jedyna forma wsparcia, jaką oferuje firma.

Wsparcie techniczne

Parametryczny CAD 3D, IRONCAD posiada w pakiecie wsparcie techniczne dla użytkowników. Eksperci z zakresu modelowania oraz obsługi oprogramowania służą pomocą zarówno przez telefon, jak i e-mail. Klient ma do wyboru dwie formy wsparcia:

Pakiety różnią się pomiędzy sobą formą. Pierwsza z nich, standardowa polega na świadczeniu obsługi klientów za pośrednictwem telefonu, e-maila lub zdalnego pulpitu. Podstawą wsparcia zawsze są indywidualne ustalenia pomiędzy doradcą a klientem. W razie uzasadnionej potrzeby jest także możliwa konsultacja w siedzibie klienta. Wszystkie te działania są dla klientów IRONCAD bezpłatne.

Pomoc dla wersji Standard obejmuje wsparcie techniczne instalacji, konfiguracji oraz licencjonowania oprogramowania IRONCAD. Całość dotyczy najnowszej wersji programu.   

Wsparcie techniczne Premium obejmuje wszystkie możliwości z wersji Standard, ale jest uzupełnione o bardziej zaawansowane możliwości. W obrębie pakietu znajdują się dodatkowe konsultacje online, porady dotyczące wykorzystania funkcjonalności oprogramowania, a także zdalne rozwiązywanie problemów natury „projektowania”.

Wsparcie jest bardzo wygodne zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z projektowaniem, jak i dla doświadczonych projektantów. Każdy w swojej pracy może natknąć się na barierę, z pozoru nie do przejścia. Indywidualna konsultacja ze specjalistą bardzo często rozjaśnia problem, nakierowuje na rozwiązanie i przyspieszając pracę.

Szkolenia CAD, pod okiem zespołu IRONCAD

Każdy, kto chce wdrożyć nowe narzędzie w swojej firmie jeszcze szybciej, może zapisać się na szkolenia CAD. Standardowo oferowane są trzy rodzaje szkoleń: kompleksowe, z arkusza blach oraz arkusza blach i analizy MES. Zespół IRONCAD jest także otwarty na indywidualne dopasowanie programu szkolenia na potrzeby danej grupy osób, czy firmy.

W zakres kompleksowego szkolenia CAD wchodzi zapoznanie się z programem, podstawy modelowania bezpośredniego w środowisku 3D, tworzenie rysunku 2D na podstawie modelu 3D, modelowanie części, a także reedycja modelu, obsługa narzędzia TriBall, podstawy modelowania powierzchniowego i wizualizacja.  

Takie szkolenie CAD przeprowadzane jest w siedzibie firmy, ale po wcześniejszych uzgodnieniach jest także możliwość dojazdu do klienta. Najważniejszy jest komfort użytkowników oraz skuteczne przekazanie wiedzy. W tym celu, do szkoleń angażowani są praktycy i wieloletni użytkownicy oprogramowania.

Klient może wybrać szkolenie z zakresu arkusza blach. Uczestnicy uczą się na nim wyboru rodzaju blachy, dodawania własnego arkusza, wytłoczenia, wyciągnięcia na profilach oraz tworzenia wyrobów złożonych. Dodatkowo zawsze omawiane jest tworzenie rysunku na podstawie modelu. To szkolenie CAD uzupełnione jest także o podstawy formowania arkuszy.

Trzeci rodzaj szkolenia to arkusz blach + analiza MES. Szkolenie trwa dwa dni. Szczegółowy harmonogram (scenariusz) jest zamieszczony na stronie internetowej IRONCAD. Obok podstawowych tematów, podczas kursu pojawiają się także tematy uzupełniające, takie jak:

 • Przygotowanie analizy naprężeń wstępnych,
 • Wymagane dane wejściowe,
 • Sprawdzenie poprawności modelu,
 • Dane wyjściowe,
 • Ćwiczenia praktyczne.

Zacznij swoją przygodę z IRONCAD już dziś

Jeżeli zastanawiasz się nad wykorzystaniem IRONCAD w swojej firmie, już dziś pobierz wersję demonstracyjną programu. Przetestuj wszystkie możliwości rozwiązania, zapoznaj się także z dodatkowymi materiałami i szkoleniami. Zdecydowanie ułatwi Ci to efektywną pracę. Jeżeli podczas testów pojawią się pytania – skontaktuj się z działem obsługi.

Co więcej, do IRONCAD dedykowanych jest wiele nakładek, które mogą przyspieszyć Twoje codzienne obowiązki. Każdą z nich również możesz bezpłatnie przetestować. Należą do nich:

 • IC-Normalia,
 • IC-WoodLAB,
 • IC-KeyShot,
 • IC-Multi- Physics Simulation,
 • VisualMILL.

Życzymy udanych testów i szybko wykonanych projektów! Parametryczny CAD 3D, IRONCAD odpowie na potrzeby nawet najbardziej wymagających projektantów.