Projektowanie w 3D prostsze niż kiedykolwiek

Projektowanie w 3D z pomocą IRONCAD jest proste i szybkie. Parametryczny program pozwala na wykorzystanie rewolucyjnej metody modelowania dynamicznego, innowacyjnej w porównaniu z tradycyjnym projektowaniem ze szkicu 2D. Tempo pracy w obu przypadkach jest nieporównywalne. Osoby, które zdecydowały się zamienić tradycyjny CAD 3D na IRONCAD potwierdzają ogromną różnicę.

Oprogramowanie IRONCAD wyposażone jest w pakiet PDF 3D CAD. Jest to łatwe w użyciu rozwiązanie. Platforma służąca do wymiany plików to Pakiet IRONCAD oraz Adobe Reader XI 11.0.1 wspiera wyjściowy format PDF 3D. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę małą objętość pliku, umożliwiającą dzielenie projektów 3D.

Do czego najczęściej używa się pliki PDF 3D, wygenerowane w programie IRONCAD? Jednym z zastosowań takiego formatu jest wyświetlenie kształtu wyrobu 3D. PDF 3D przydaje się także do sprawdzenia położenia detali w zespole oraz do szybkich pomiarów konstrukcji urządzenia.

Generowanie plików PDF 3D w IRONCAD jest wygodne, głównie ze względu na szybkość procesu! Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy otworzyć dany plik w programie – ten, który chcemy zapisać w formacie PDF 3D. Następnie przechodzimy przez polecenia: Plik/Eksport/Eksport Części z polecenia wyjściowego, następnie Zapisz jako typ i tutaj z rozwijalnej listy wybieramy opcje PDF 3D. Po wpisaniu nazwy pliku, wystarczy go zapisać.

Otwieranie i przeglądanie plików PDF 3D jest możliwe dzięki Adobe Reader XI 11.0.1. Wiele osób wykorzystuje pliki PDF 3D, jako alternatywę do wizualizacji. Jest to przede wszystkim szybkie i wygodne rozwiązanie. Instrukcja krok po kroku jak otworzyć i przeglądać pliki PDF 3D jest zamieszczona na stronie programu IRONCAD – wraz z oprawą wizualną (zdjęciami). 

CAD darmowy – czy to możliwe?

Projektowanie w 3D wymaga specjalistycznego oprogramowania. Inwestycja w zakup takiego narzędzia najczęściej jest mocno odczuwalna, zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że coraz większą ilość osób interesuje CAD darmowy. Czy w ogóle coś takiego istnieje? Czy można pozyskać bezpłatnie tak rozbudowane narzędzie?

Jednym z niewielu w pełni bezpłatnych rozwiązań jest IRONCAD DRAFT. Jest to CAD darmowy dla projektantów praktycznie z każdej branży. To, co go charakteryzuje (oprócz braku opłat) to możliwość konwersji z CAD 3D do CAD 2D, obsługa popularnych formatów, jak DWG/DXF, X_T, .sat, czy .stp oraz możliwość przeglądania i udostępniania plików.

IRONCAD DRAFT to CAD darmowy, ale są też inne możliwości wykorzystania programu bezpłatnie. Każda osoba może wykorzystać wersję demonstracyjną pełnej wersji programu, przez 14 dni za darmo. Jest to dobra okazja, aby poznać projektowanie w 3D oraz samodzielnie ocenić jego przydatność. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala na podjęcie świadomej decyzji zakupowej.

Testowanie przed zakupem jest przydatne. CAD cena to najczęściej wysoka cena, więc zakup kota w worku nie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Czy są jakieś inne możliwości, aby CAD darmowy mógł być legalnie wykorzystywany do projektowania? Tak, jest to możliwe. 

CAD wersja edukacyjna

Dla uczniów, studentów oraz pracowników naukowych przewidziano CAD darmowy. Jednym z nich jest IRONCAD, czyli CAD wersja edukacyjna. Dzięki niej młodzi ludzie mają okazję poszerzać horyzonty i poznawać nowe technologie. Projektowanie w 3D dla wielu uczniów jest zajęciem obowiązkowym. Przede wszystkim dla nich CAD wersja edukacyjna jest ważnym rozwiązaniem. Dzięki bezpłatnym programom edu, jeszcze podczas studiów mają okazję na poznanie funkcjonowania komercyjnych programów, które z dużym prawdopodobieństwem będą używane przez nich już po ukończeniu szkoły.

Poszukiwania pracy po studiach (lub jeszcze w ich trakcie) najczęściej nie należą do najłatwiejszych zadań. Obecnie mówi się o rynku pracownika, jednak jeżeli chcesz zdobyć wymarzone stanowisko w dobrej firmie, to konieczne jest wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Znajomość narzędzi – zdobyta m.in. dzięki CAD wersja edukacyjna może stanowić duży plus dla rekruterów.

Edukacyjny CAD darmowy, IRONCAD pozwala tworzyć zaawansowane projekty i modele maszyn oraz urządzeń, sporządzać kompleksową dokumentację techniczną, a także korzystać z wbudowanych bibliotek oraz tworzyć animację ruchu. To jeszcze nie wszystko, CAD wersja edukacyjna IRONCAD pozwala na przygotowanie fotorealistycznych wizualizacji zaprojektowanych obiektów.

Zamiennik AutoCAD Mechanical?

Moduł CAXA Draft to wysokojakościowy zamiennik AutoCAD Mechanical. Rozwiązanie jest bardzo intuicyjne i przyjazne dla użytkownika. Jego głównym celem jest obsługa i edycja plików DWG i DXF. Wiele programów podobnych do IRONCAD umożliwia wyłącznie importowanie i eksportowanie plików o rozszerzeniu DWG i DXF. Zamiennik AutoCAD Mechanical (rozwiązanie IRONCAD) dodatkowo pozwala na edycję rozwiązania.

Wykonując projektowanie 3D w programie IRONCAD można oszczędzić. Dlaczego? Dzięki temu, że posiada kompatybilny moduł CAXA Draft (wspomniany zamiennik AutoCAD Mechanical) nie ma konieczności dokupowania dodatkowego programu CAD 2D do posiadanego już CAD 3D. Użytkowanie jednego programu z wieczystą licencją, jest znacznie bardziej opłacalne finansowo niż dokupowanie subskrypcji AutoCAD`a do rysowania w 2D.

Jakie funkcjonalności oferuje innowacyjny zamiennik AutoCAD Mechanical? Poniżej zestawienie kilku wybranych opcji CAXA Draft:

  • Otwieranie plików DXF/DWG,
  • Menadżer Warstw,
  • Biblioteka elementów znormalizowanych,
  • Generator krzywych matematycznych,
  • Generator kół zębatych,
  • Linia poleceń,
  • Czytelny interfejs,
  • Zestawienie materiałów BOM,
  • Wymiarowanie izometryczne,
  • Bloki dynamiczne jako Atrybuty,

Pozostałe możliwości, jakie ma zamiennik AutoCAD Mechanical można sprawdzić testując bezpłatnie przez 14 dni oprogramowanie IRONCAD. Łatwa obsługa i edycja plików DWG i DXF może pozytywnie zaskoczyć potencjalnych użytkowników. Moduł nie tylko automatycznie generuje i dodaje linie gięcia, opisy, osie symetrii itd., ale także automatycznie uzupełnia tabliczkę rysunkową – skala, materiał, nazwa itd.   

Czy CAD cena to jedyny wyznacznik zakupu oprogramowania?

Każda firma, nie zależnie od wielkości dąży do maksymalizacji zarówno zysków, jak i oszczędności. Jest to jeden z powodów, dla których w biurach projektowych duże znaczenie ma CAD cena. Zwłaszcza w większych zakładach, gdzie stanowisk jest kilka, kilkanaście lub jeszcze więcej opłata każdej licencji ma duże znaczenie.

Oczywiście CAD cena to nie jedyny wyznacznik. Program ma być szybki, wydajny i niezawodny. Niska cena w parze z niską jakością nigdy nie jest dobry rozwiązaniem. Dlatego przy wdrożeniu nowych programów testuje się kilka z dostępnych na rynku możliwości. Dopiero wówczas, jeżeli programy są zbliżone do siebie jakością, cena może odegrać kluczową rolę wyboru.

Jeszcze ważniejszy niż podstawowa CAD cena, jest całkowity koszt obsługi programu. Tutaj największe znaczenie ma polityka licencyjna. W przypadku IRONCAD, producent umożliwia zakup licencji wieczystej. Jest to wygodne, bo decydując się na wdrożenie tego rozwiązania, nie trzeba kalkulować dodatkowych, cyklicznych opłat.

W przypadku innych programów, na przykład rozwiązań Autodesk`u możliwe jest wyłącznie wypożyczenie programu. Nigdy nie przechodzi on na własność, a jedynie subskrypcja umożliwia korzystanie z niego.   

Wieczysta licencja to jeszcze nie wszystko. Jest to oczywiście atrakcyjne rozwiązanie, biorąc pod uwagę koszty – ale CAD cena nie jest najważniejsza! Licencja wieczysta jest opłacalna, ale należy sprawdzić, czy jest przenośna. W przypadku programu IRONCAD licencja jest jednostanowiskowa – przenośna. Dzięki temu  CAD może być zainstalowany na kilku stanowiskach.

Praca oczywiście możliwa jest tylko na jednym komputerze w danym momencie, ale w przypadku korzystania z kilku stanowisk nie ma konieczności ciągłego przeinstalowywania systemu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, znacznie przyspieszające pracę projektantów. Wiele firm działa dynamicznie, na różnym sprzęcie, w różnych miejscach. Licencje przenośne są ukłonem m.in. i w ich stronę.

Projektowanie w 3D z IRONCAD jest znacznie prostsze. Świadczą o tym innowacyjne rozwiązania z zakresu możliwości projektowych, ale także udogodnienia w postaci przyjaznych dla użytkownika licencji. Nad programem pracują specjaliści z całego świata – rozumiejący potrzeby firm i zakładów produkcyjnych.

Nowoczesne projektowanie w 3D oparte na wieloletniej tradycji

IRONCAD to program z dwudziestoletnią tradycją. Pierwsza wersja programu pojawiła się już w 1998 roku, podczas National Design Engineering Show and Conference  (NDES) w Chicago. Już wtedy został przyjęty bardzo gorąco – był innowacyjny wobec ówczesnych rozwiązań typu CAD 2D/3D. Jego pojawienie się było najważniejszym wydarzeniem imprezy.

Miło jest wspomnieć minione czasy, zwłaszcza że poziom rozwiązania z roku na rok jest coraz wyższy. Nie stanowi on alternatywy, zamiennika czy dodatkowej opcji – jest prekursorem wielu funkcjonalności. Utrzymanie światowego poziomu jest jednym z nadrzędnych celów producentów. Programiści IRONCAD od 20 lat  trafnie przewidują przyszłe kierunki modelowania bryłowego CAD 3D.

Każdy kolejny rok, każda kolejna wersja programu to nowe ulepszenia. Technologia pędzi do przodu, podobnie jak program IRONCAD. Jeżeli jeszcze nie miałeś(aś) okazji sprawdzić, jak wygląda nowoczesne projektowanie 3D oparte na wieloletniej tradycji, pobierz wersję demonstracyjną IRONCAD. Przez 14 dni będziesz miał(a) możliwość wykorzystania najnowszej technologii 3D.

Wiele osób, które zdecydowało się na bezpłatne testy, nie chciało już wracać do standardowych rozwiązań. Wygoda, wszechstronne możliwości, uniwersalność przy jednoczesnym wysokim stopniu specjalizacji nakładek branżowych sprawia, że IRONCAD jest wysokojakościowym rozwiązaniem, dla każdego projektanta 3D.

Jeżeli poszukujesz dodatkowych informacji na temat rozwiązania, skontaktuj się z polskim zespołem IRONCAD. Doświadczeni specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, a w razie potrzeby zorganizują prezentację produkty w siedzibie Twojej firmy.