IRONCAD: parametryczny CAD program do projektowania maszyn

IRONCAD to parametryczny CAD program do projektowania maszyn. Profesjonalne rozwiązanie charakteryzuje się możliwością projektowania dynamicznego lub w oparciu o szkic, branżowymi katalogami części, operacji i funkcji oraz współpracą z dowolnym formatem CAD. Co więcej, pozwala na sterowanie maszyn CNC, czyli eksport projektu bezpośrednio na urządzenia lub współpracę z dowolnym systemem CAM.

Program IRONCAD jest uniwersalny, dzięki czemu można wykorzystywać go w różnorodnych firmach o różnych profilach działania. Biorąc pod uwagę także możliwości nakładek branżowych, może być on stosowany m.in. w zakładach stolarskich, czy do wzornictwa przemysłowego. Sprawdza się zarówno w bardzo małych przedsiębiorstwach, jak i dużych międzynarodowych firmach i korporacjach.

Jednym z powodów, dla których projektanci sięgają po IRONCAD jest podwójne jądro graficzne: PARASOLID i ACIS. Jest to jedyne rozwiązanie CAD, które posiada dwa jądra. Użytkownik ma możliwość dowolnego przełączania się pomiędzy jądrami. Przekłada się to na większe możliwości w importowaniu i eksportowaniu plików.

IRONCAD to nie tylko program do projektowania maszyn. Można wykorzystywać go także np. do tworzenia reklamy przestrzennej, czy do tworzenia cyfrowych prototypów wyrobów gumowych i gumowo-metalowych oraz projektowania konstrukcji stalowych. Jego wszechstronność i jednoczesny wysoki stopień specjalizacji są bardzo cenione przez użytkowników na całym świecie.

Parametryczny CAD

IRONCAD to parametryczny CAD program, wykorzystywany do projektowanie parametrycznego, czyli cyfrowej, wygodnej, szybkiej i wydajnej technologi, ułatwiającej pracę projektantów. Szybkość i precyzja to bardzo ważne cechy, które powinny charakteryzować działania każdego inżyniera. Parametryczny CAD IRONCAD znacznie ułatwia to zadanie.

System IRONCAD umożliwia współdzielenie pracy. Prosty sposób na stworzenie projektu i możliwość ponownego wykorzystania go to metoda przeciągnij i upuść. Bardzo pomocna jest także unikatowa funkcja katalogów, które umożliwiają przechowywanie nie tylko projektu, ale także zespołu, części operacji lub funkcji – można to wszystko swobodnie współdzielić pomiędzy sobą.

Parametryczny CAD ułatwia także obliczenia rozkrojów i rozwinięcia blach. IRONCAD automatycznie przelicza rozwinięcie, a także oznacza linie gięcia. Stworzony projekt zapisywany jest w formacie DXF lub DWG – w takiej formie można go wysłać bezpośrednio do cięcia, czy wypalenia. W dowolnym momencie możliwe jest także rozbudowanie biblioteki o własne narzędzia – co stanowi dodatkowe ułatwienie dla użytkowników.

Istotna, wbudowana funkcja, jaką posiada parametryczny CAD to translator plików. Przede wszystkim pozwala on na zachowanie struktury drzewka podczas importu bezpośredniego projektów 3D. To tutaj najistotniejszą rolę odgrywa podwójne jądro graficzne programu IRONCAD, wykorzystywane podczas konwersji.

Parametryczny CAD IRONCAD pozwala na wymianę plików z takimi rozwiązaniami jak:

  • INVENTOR,
  • SOLIDWORKS,
  • CATIA,
  • SOLIDEDGE,
  • NX,
  • PRO/E,
  • AUTOCAD.

Dzięki temu projekty mogą być swobodnie przesyłane nawet pomiędzy osobami, które posiadają różne oprogramowanie. Wspomaga to współpracę oraz wymianę danych pomiędzy kontrahentami.

Program do projektowania maszyn

IRONCAD, jak już wspomniano na samym początku, to program do projektowania maszyn. Jest wygodny, szybki i wydajny. Firmy, które decydują się na wdrożenie IRONCAD zyskują nie tylko możliwość projektowania, testowania i tworzenia wizualizacji maszyn 3D, ale także oszczędność czasu, zasobów i materiałów.

Program do projektowania maszyn daje możliwość sprawdzenia projektu i wdrożenia zmian. Pozwala na zweryfikowanie, co działa poprawnie, a co nie. W połączeniu ze stosunkowo niską ceną oprogramowania, rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na korzyść finansową dla przedsiębiorstwa.

Podczas projektowania maszyn duże znaczenie ma prostota obsługi. Metoda „przeciągnij i upuść” pozwala na łatwe projektowanie nawet najbardziej zaawansowanych urządzeń. Dużym ułatwieniem jest także modelowanie z wykorzystaniem Triball. Jest to opatentowane przez IRONCAD rozwiązanie, będące wydajnym narzędziem 3D.

Wbudowany Triball doskonale uzupełnia program do projektowania maszyn. Jest to narzędzie, które pozwala na wprowadzanie parametrycznych zmian pozycji, ale także na przesuwanie i tworzenie szyków. Triball można wykorzystać na funkcjach, częściach, złożeniach, szkicach, światłach itd. Dla porównania, w innych programach CAD np. zmiana pozycji jest możliwa tylko po przejściu do szkicu 2D.

IRONCAD opinie

Zdanie użytkowników ma ogromne znaczenie, dlatego pozytywne IRONCAD opinie są tak ważne – zarówno z perspektywy producenta, jak i potencjalnych klientów. Nikt nie zna tak dobrze oprogramowania, jak osoby, które pracują w nim na co dzień. Producenci i dystrybutorzy rozwiązania CAD 3D/2D niemal każdego dnia dostają informacje od swoich kontrahentów. IRONCAD opinie pojawiają się zarówno w oficjalnych kanałach komunikacji marki, jak i w rozmowach na różnego rodzaju forach i grupach branżowych.

Jest to ważne, ponieważ osoby, które są na etapie poszukiwania optymalnego rozwiązania CAD 3D opierają się nie tylko na własnych doświadczeniach nabytych podczas testowania dostępnych wersji demonstracyjnych, ale także na informacjach zamieszczanych przez innych projektantów. Jest to naturalny proces. Dla wielu osób 14 dni na testy to zbyt krótki czas, aby w pełni oswoić się z programem. Bardzo często podejmując decyzję zakupową, opierają się na swoim pierwszym, dobrym wrażeniu oraz właśnie na opiniach.

O IRONCAD opinie pojawiają się stosunkowo często. W zdecydowanej większości są one przychylne wobec rozwiązania, a wręcz mówią o rewolucji w projektowaniu 3D. Komentarze na ten temat generowane są na całym świecie. Weźmy pod uwagę przykładową IRONCAD opinie:

“Używaliśmy prawie wszystkich popularnych systemów CAD 3D – w dodatku bardzo drogich, takich jak: SolidWorks, ProE, Solid Edge, Catia, produkty Delcam itp. Nie były tak intuicyjne w obsłudze, jak IRONCAD, dzięki któremu możemy tworzyć więcej produktów i to w znacznie krótszym czasie!”

Są to słowa Pana Mike Wallsa z USA, reprezentującego firmę Microplanet. Jednoznacznie wskazują na najważniejsze korzyści płynące z użytkowania programu. Dla przedsiębiorstwa realizowanie większej ilości zleceń, w krótszym czasie jest ogromną korzyścią. Przekłada się to na jednoczesną oszczędność i maksymalizację zysków – zdecydowanie każdy właściciel firmy, niezależnie od jej wielkości, potwierdzi jakie to ważne dla poprawnego funkcjonowania całego ekosystemu przedsiębiorstwa.

Rhinoceros – co to jest?

Rhinoceros to program do projektowania wykorzystywany do wzornictwa przemysłowego. Jest on przeznaczony dla inżynierów i projektantów CAD/CAM/CAE. Sięgają po niego także studenci, co świadczy o dużej popularności rozwiązania. Jedną z cech, która wyróżnia Rhinoceros jest obsługa ponad 30 różnych formatów.

Użytkownicy IRONCAD mogą pobrać bezpłatną integrację programu z Rhinoceros. Jest to przydatne rozszerzenie możliwości systemu. Rhinoceros, dzięki technologii NURBS, pozwala wygenerować idealnie gładkie obiekty za pomocą krzywych i powierzchni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kreatywnych projektantów, którzy potrzebują maksymalnie elastycznych narzędzi, nieograniczających ich wyobraźni.

Rhinoceros wyposażony jest w różnorodne narzędzia, wspierające projektowanie i modelowanie. Umożliwia przede wszystkim: skalowanie, rozciąganie powierzchni na określonej macierzy punktów itd. Rhinoceros jest niewątpliwie ciekawym narzędziem, po które chętnie sięga wiele firm. Zintegrowanie go z IRONCAD może aktywnie wspierać funkcjonowanie całego systemu firmy.

Warto podkreślić jeszcze, że Rhinoceros obsługuje technologie SPLOP i UDT (Universal Deformation Technology). Powoduje to, że użytkownik może nałożyć jeden model na drugi w formie trójwymiarowej, z zachowaniem proporcji i wymiarów. Pozwala to na dowolne deformacje obiektów lub elementów 3D.

SOLIDWORKS cena vs IRONCAD – czy to jedyna różnica?

Rynek parametrycznych rozwiązań CAD jest bogaty w różnego rodzaju narzędzia. Należą do nich m.in. IRONCAD oraz SOLIDWORKS Cena jest jedną z podstawowych różnic pomiędzy nimi, ale nie jedyną! Zacznijmy jednak od aspektu kosztów. SOLIDWORKS cena, to cena wysoka. Plusem rozwiązania jest na pewno wieczysta licencja, podobnie jak w przypadki IRONCAD. Koszty jednak są wyższe.

Ale pójdźmy o krok dalej, czy SOLIDWORKS cena to jedyny argument przemawiający za wybraniem IRONCAD? Duże znaczenie ma to, że jeden program IRONCAD jest odpowiednikiem dwóch innych rozwiązań: SOLIDWORKS 3D i AutoCAD 2D. Oszczędność jest tutaj oczywista. Biorąc pod uwagę, że SOLIDWORKS cena to nie jedyny koszt, argument prezmawiający za IRONCAD wydaje się jeszcze mocniejszy.

Parametryczny CAD IRONCAD jest także znacznie łatwiejszy w obsłudze w porównaniu z konkurencją. Przekłada się to nie tylko na szybsze modelowanie, ale także na szybsze wdrożenie rozwiązania w firmie. Dużą różnicą pomiędzy SOLIDWORKS, a IRONCAD to także metoda projektowania. W przypadku IC prace rozpoczyna się już na gotowych kształtach 3D, przeciągając je i upuszczając na model.

Kolejna różnica to powiązanie z historią tworzenia. W przypadku IRONCAD jest ona niezależna, czyli projektant ma kontrolę nad wprowadzonymi ograniczeniami. W przypadku innych rozwiązań CAD, w tym SOLIDWORKS, wszystkie elementy są automatycznie związane z operacją wykonywaną poprzednio. Co jest prostsze? Chyba nie trzeba wyjaśniać.

Oczywiście to tylko wybrane spośród różnic pomiędzy porównywanymi programami CAD 3D. Różnice można odnaleźć także w obrębie zespołów, katalogów, pozycjonowania i przenoszenia (czyli manipulacja 3D) oraz jądra graficzne – podwójnego w przypadku IRONCAD. To wszystko potwierdza, że SOLIDWORKS cena to nie jedyna różnica!  

Oczywiście najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest pobranie bezpłatnej wersji demonstracyjnej obu programów i gruntowne przetestowanie wszystkich funkcji i możliwości. Darmowe demo można pobrać na stronach dystrybutorów oprogramowania. Dodatkowo zarówno o SOLIDWORKS, jak i o IRONCAD opinie, które można znaleźć w Internecie, mogą okazać się pomocnymi podczas wyboru.